TJ KARATE PRAHA

Prof. Gichin Funakoshi

Prof. Gichin Funakoshi
Prof. Gichin Funakoshi (1868 - 1957)

Gichin Funakoshi se narodil jako jediný syn samuraje (v 3. roku éry Meiji) v královském hlavním městě ostrova Okinawa, Shuri. Jeho rodina patřila k někdejší privilegované třídě Shizoku. Jeho otec byl specialistou na boj s holí (Bo-jutsu). Svoje dětství přežil u svého starého otce jménom Gifuku, známeho konfuciánského učence. Právě od něho se mladý Funakoshi naučil poznatky o čtyřech velkých čínských klasicích. protože byl fyzicky malý a slabý začal cvičit karate aby posílil tělo. Toto cvičení nevyvolávalo zpočátku u něho velký zájem.

Kdo byl jeho učitel:

Jeho učitelem se stal mistr Azato (uchi deshi mistra Matsumura). Tehdy probíhala výuka jen tajně, vetšinou v noci, přitom končívala častokrát až v časných ranních hodinách. Často chodil na návštěvu k mistrovi Azato i mistr Itosu a tehdy se mladý Funakoshi stal svědkem nekončících rozhovorů o podstatě Karate. V té dobe se tréning skládal pouze ze cvičení kata, přičemž se výuka řídila pořekadlem : "Hito kata sannen", co v překladu znamená "3 roky pro kata". A tak cvičil Funakoshi sérii tří Naihanchi /Tekki/ kata plných 10 roků. Jako své učitele uvádí ještě mistry Itosu (1830-1916) , Kijuna, Toon, Niigaki (1840-1918) a Matsumura (1792-1896). Ikdyž se učil i u jiných mistrů, nikdy nepřerušil spojení se svými učiteli Azato a Itosu.

Povolání:

Mistr Funakoshi pracoval jako pomocný učitel, takže finanční situace v jeho rodině nebyla nejlepší. Z platu 3 jenů měsíčně živil 10-ti člennou rodinu. Navíc mu jeho povolání učitele nedovolovalo vykonávat při práci jakýkoli druh jiné práce ani pomáhat svojí žene při práci na poli. Naproti tomu neslyšel od svojí ženy slůvko stížnosti.

Potom co v roku 1901/1902 přicestoval na návštěvu školský komisař z japonské provincie Kagoshima, Shintaro Ogawa, předvedl mu mistr Funakoshi některé kata. Školský komisař po návratu do Japonska o tomto cvičení referoval, přičem na základe tohto referátu se začlenilo Karate do školních osnov. Následně vytvořil Anko Itosu pro studenty sérii Pinan kata.

Cesta samuraje:

Mistr Funakoshi byl vychovávaný v tradičním duchu, přičem se choval podle morálního a etického kodexu svojich předků. Dodržoval staré tabu jako např. že pro muže jeho stavu byla kuchyň zakázaným územím nebo to, že nikdy nevyřkl taková slova jako ponožky či toaletní papír. Také přísně dodržoval denní zvyklosti jako např. že každé ráno po probuzení si kartáčoval a česal svoje vlasy. Potom se otočil k císařskému paláci a hluboko se poklonil. Potom se otočil směrem kde ležela Okinawa a také se uklonil. Až potom mohl pít svůj ranní čaj.

Významné mezníky:

V roce 1913 (2. rok éry Taisho) se stal předsedou Okinawa Shobu Kai.

V roce 1916 odcestoval Funakoshi do Japonska, kde v Kyoto předvedl ukázku okinawského Karate. Pro Japonce to byl první kontakt s okinawským Tode po 30. letech.

6. března 1921 navštívil Okinawu japonský korunní císař Hirohito, přitom shlédl další ukázku. Tato ukázka zapůsobila na prince tak silně, že inicioval japonské ministerstvo kultury, které zorganizovalo velkou ukázku bojových umění v Tokyu.

V roce 1922 (11. rok éry Taisho) poprvé na veřejnosti předvedl Karate na ukázce sponzorované Ministerstvem školství, ta vzbudila velký zájem. Po té se Funakoshi přestěhoval do Koishikawa v Tokyo kde začal jeho Meisei-Juku dojo.

V roce 1924 (13. rok éry Taisho) založil mistr Funakoshi svůj první Karate Klub na Univerzitě Keiyo. Následně založil kluby na mnoha dalších univerzitách v Japonsku jako Tokyo, Takushoku, Hitotsubashi, Waseda, Hosei, Meiji, Chuo, Shodai, Todai, Senshu a Nippon Medical College. Tehdy vyučoval Funakoshi jen kata a bunkai. V tom čase se objevilo Kendo, které rozvíjelo i útočné techniky, co vedlo u Funakoshiho studenty k různému experimentování ve formě kumite.

V roce 1936 Gichin Funakoshi otevřel první soukromé dojo v Tokyu. Pojmenované bylo po jeho básnické přezdívce Shoto - Shotokan Dojo. Zde se stupňovaly požadavky lidí po soutěžním zápase a tak se přece jen začalo od roku 1943 pod vedením mistrova syna jmenom Yoshitaka Funakoshi vyučovat nejdříve gohon kumite, poté sanbon kumite a nakonec ippon kumite.

2. Světová Válka přinesla mnoho obětí i mezi žáky mistra Funakoshiho. Shotokan ztratilo i svého hlavního instruktora Yoshitaku, který zemřel na tuberkulózu.

V roce 1948 požádal Funakoshi svého žáka jménem Shigeru Egami (1912-1981), aby pokračoval v šíření Karate jeho jménem. V roku 1949 založili Funakoshiho žáci, Masatoshi Nakayama (1913-1987) a Hidetaka Nishiyama (*1928), JKA (Japan Karate Association), sportovně orientovanou odnož Shotokan Karate.

Mistr Funakoshi byl známý svými literárními dílami podepsanými přezdívkou Shoto a svými kaligrafiemi.

Kata:

Po příchodu do Japonska vyučoval mistr Funakoshi tyto kata :


Pinan (Heian) 1-5 Naihanchi (Tekki) 1-3 Kushanku (Kanku) Passai (Bassai) Seisan (Hangetsu)
Wanshu (Enpi) Chinto (Gankaku) Jitte (Jutte) Jion

Přínos mistra Funakoshiho:

Přínos mistra Funakoshiho spočíval v rozšírení Karate z Okinawy do Japonska, kde se stalo tak rozšíreným, že je považované za japonský národní sport. Mistr Funakoshi neváhal opustit rodnou Okinawu, aby mohl šířit Karate mezi mladými lidmi na japonských univerzitách. Celý život zasvětil šíření tohoto bojového umění a ideálů spojených s tímto okinawským bojovým uměním. V Japonsku vytvořil styl pojmenovaný jako Shotokan, kde zavedl některé variace okinawských kata. Směr Shotokan se stal jedním ze čtyř nejrozšířenějších směrů Karate na celém světě.